Sprevádzali ho totiž problémy a bol pre ňu aj bolestivý. Valentina Tereškovová sa ako prvá žena vydala na obežnú dráhu pred 50 rokmi.

Na kozmodróme Bajkonur vládnu 16. júna 1963 nervozita a napätie. Pred dvoma dňami odtiaľto odštartovala vesmírna loď Vostok 5 s Valerijom Bykovským na palube a teraz je na rampe pripravený Vostok 6. Takzvaný skupinový let, keď v  rozpätí niekoľkých hodín zamieria do vesmíru dve lode, si už Sovieti síce vlani vyskúšali, no tentoraz bude mať osobitý náboj. Popri technickom a  medicínskom charaktere ide totiž pri tejto misii najmä o propagandistický účel.

Ak prebehne všetko podľa plánu, Sovietsky zväz si pripíše na svoje konto ďalšie prvenstvo v dobýjaní vesmíru. Po tom, ako v októbri 1957 vypustil na orbitu vôbec prvé teleso, družicu Sputnik, a v apríli 1961 kozmickú loď s prvým človekom, Jurijom Gagarinom, sa teraz chystá na obežnú dráhu vyslať prvú ženu. Svet o tom zatiaľ nevie, Sovieti totiž o svojich kozmických projektoch zásadne mlčia a zverejňujú ich, až keď sa podaria. Tento nie je výnimkou.

Štart kozmickej lode Vostok 6.

Štart kozmickej lode Vostok 6.