Aby hlásateľom televíznych správ v minulosti diváci uverili, kládol sa dôraz najmä na ich odbornosť a vzdelanie. Samozrejme, príslušnosť alebo aspoň lojalita k strane boli povinnosťou.

Boj o diváka sa dotýka aj spravodajských relácií. Televízie to dobre vedia, a tak pristupujú k rozličným zmenám, vďaka ktorým ich zatraktívnia. Čísla sledovanosti však rozhodujú aj o osude hlásateľov, ktorí správy uvádzajú. Lukratívneho miesta sa totiž len máloktorí z nich vzdajú dobrovoľne. Hoci výnimky sa vždy nájdu. Napríklad Aneta Parišková či Braňo Ondruš dali prednosť politike. Braňo odišiel v roku 1998 do SDĽ, Aneta v roku 2006 do strany ANO odchádzajúceho televízneho riaditeľa Pavla Ruska. Jarmila Lajčákovú-Hargašovú sa pre odchod z verejnoprávnej televízie vlani rozhodla kvôli manželovmu pôsobeniu v Bruseli. Materská dovolenka načas odstavila z obrazovky Mariannu Ďurianovú, ale tá ešte pred pôrodom ohlásila, že nech s ňou po roku určite opäť počítajú. Zatiaľ ju zastupuje Zlatica Puškárová, ktorá sa v hlásateľskej stoličke cíti príjemne, dokonca sa z času na čas ukáže aj po boku svojho partnera Patrika Švajdu. „Nemám stres, milujem vysielať,“ povedala.

Opozerané?

Ak nerátame to, že televíznu kariéru Ľubomíra Karáska a Rasťa Žitného ukončili dopravné nehody, väčšinu hlásateľov prinútilo k odchodu vedenie pre nespokojnosť s nimi či osobné konflikty. Napríklad s Andreou Vadkerti sa vedenie Markízy rozlúčilo v roku 2000. Bolo to potom, ako na verejnosť prenikla správa, že jej priateľ Martin Lengyel spúšťa novú spravodajskú televíziu. Vtedajší riaditeľ Rusko to vraj vnímal ako ohrozenie obchodných záujmov. „Nahneval sa a okamžite ma stiahol z obrazu,“ vysvetlila svoj odchod.

Andrea Vadkerti žije dnes vo Francúzsku. Za prácou moderátorky odbieha do TA3. Jarmila Lajčáková-Hargašovvá sa po návrate z Bruselu na obrazovku nevrátila.

Andrea Vadkerti žije dnes vo Francúzsku. Za prácou moderátorky odbieha do TA3. Jarmila Lajčáková-Hargašovvá sa po návrate z Bruselu na obrazovku nevrátila.