Považovali ho za reformátora, ktorý rímskokatolícku cirkev mohol „vrátiť“ do dnešného sveta. Zomrel, skôr než sa tak mohlo stať.

A nielen to. Patril medzi tých, ktorí ostro odsudzovali nekalé finančné transakcie, ktoré sa diali vo Vatikáne. Povrávalo sa, že vedel o všetkom a mohol to byť práve on, kto žiadal, aby sa machinácie vyšetrili a vinníci boli potrestaní. Mesiac pred smrťou poskytol rozhovor denníku Corriere della Sera, v ktorom označil súčasnú podobu cirkvi „za minimálne 200 rokov pozadu oproti reálnemu vývoju sveta“. Je jasné, že si týmto výrokom veľa chvály neužil, no kardinál nezabudol ani na škandál, ktorý v súčasnosti otriasa Vatikánom. Podľa informácií všetko, čo o finančných prechmatoch svojich „nadriadených“ vedel, povedal tesne pred smrťou istému jezuitskému kňazovi. Posledné dni totiž prežil v kláštore jezuitov na severe Talianska, kde 31. augusta aj skonal. Novinári z denníka Corriere della Sera sa tam hneď vybrali, aby sa o posledných slovách zosnulého kardinála dozvedeli viac. K utajenému kňazovi sa však nedostali, namiesto toho zistili, že talianska prokuratúra dostala podnet od „istej utajovanej osoby“, ktorá by mohla vniesť viac svetla do finančnej aféry Vatikánu.

Zamlčaný škandál

Prvé informácie z uniknutých tajných materiálov poukazujúcich na nekalé finančné praktiky Vatikánu sa v talianskej tlači objavili koncom minulého roka. Zaujímavosťou bolo, a je vlastne dodnes, že sa málokto zaujímal o vierohodnosť publikovaných informácií, polícia i prokuratúra začala ihneď sliediť po osobe, ktorá únik týchto materiálov zapríčinila. Vatileaks, ako škandál nazvali médiá, sa však šíri ďalej. Denník La Republica a mnohé ďalšie mali kompromitujúce materiály dokazujúce korupciu najbližších pápežových spolupracovníkov v redakciách už koncom minulého roka. Niekoľko týždňov zvažovali ich zverejnenie. Škandál, ktorý vypukol, už dnes nemožno zastaviť. Vo Vatikáne zriadili špeciálnu vyšetrovaciu komisiu, ktorá má za úlohu preveriť pravdivosť uniknutých informácií. Komisiu vedie slovenský kardinál Jozef Tomko, ale žiadne nové informácie zatiaľ nezverejnila.

O čo ide?

Uniknuté materiály, súkromná korešpondencia pápeža Benedikta XVI., dôkazy o mocenskom boji uprostred katolíckej hierarchie, pranie špinavých peňazí, nekalé obchody s talianskymi fi rmami, korupcia, vydieranie, zamlčovanie daní. To sú hlavné podozrenia, ktoré sa dostali do rúk novinárom, a justičné orgány najmenšieho štátu na svete začali rozsiahle vyšetrovanie s výhradou, že nebudú informovať verejnosť o ich priebehu. Koncom mája sa vyšetrovateľom podarilo zistiť, že za únik informácií z najbližšieho pápežovho okolia je zodpovedný jeho komorník Paolo Gabriele. Ten verne slúžil pápežovi šesť rokov a pri zatýkaní v jeho byte objavila polícia množstvo kompromitujúcich materiálov na pápeža a jeho najbližších spolupracovníkov. Gabriele odmietol vypovedať a jediné, čo vyhlásil, bolo: „Svojím činom som chcel upozorniť pápeža na špinavosti, ktoré sa dejú v jeho najužšom kruhu spolupracovníkov.“ Už vtedy však vatikánska vyšetrovacia komisia potvrdila, že Gabriele nemohol konať sám a s najväčšou pravdepodobnosťou bol iba jedným ohnivkom dlhej reťaze. Nedávno sa ukázalo, že to nebolo nesprávne tvrdenie. Denník La Republica dostal opäť nové tajné materiály z Vatikánu, ktoré sú už priamym obvinením konkrétnych osôb. Údajne ich má byť vyše tridsať a možno ich bude aj oveľa viac.

Pápežov osobný tajomník Georg Ganswein (vľavo hore), pápežov komorník Paolo Gabriele (dole) a pápež Benedikt XVI.

Pápežov osobný tajomník Georg Ganswein (vľavo hore), pápežov komorník Paolo Gabriele (dole) a pápež Benedikt XVI.