V posledných mesiacoch vidieť po Bratislave ľudí na nezvyčajných bicykloch. Ani slovo nezvyčajný nie je namieste, skôr by sme mohli povedať iné bicykle. Majú iba základné príslušenstvo, zvyčajne sú bez nálepiek. Ide totiž o mestské bicykle, v ktorých majú prsty chalani z firmy Jána Šifru.

Môže za to žena

Za sebou má turné po rôznych PR a pracovných agentúrach a posledne zakotvil v jednej firme ako marketingový manažér. Vždy svojim kamarátom vravel, že ho štve parkovanie v Bratislave a že ľudia často chodievajú všade autami, hoci by vôbec nemuseli. „Ja som sa pohyboval buď pešo, alebo na bicykli. Nechcel som zostať v brandži, v ktorej som bol, a tvrdil som, že buď pôjdem do poľnohospodárstva, alebo do dopravy. A tak sa aj stalo,“ smeje sa Jano.

Pred niekoľkými rokmi sa zoznámil s manželkou Denisou, ktorá je dizajnérka, a nastal zlom. „Veľmi ju bavili ručné roboty. Jazdila na starom bicykli zo smetiska, ktorý si dala dokopy, normálne ho doma na balkóne šmirgľovala. Ja som vtedy jazdieval na trekovom bicykli. Mal som na ňom polepené všetky veci tak, ako majú byť, a vlastnil som kompletný cyklistický výstroj – spandexové gate a športové tričká s nápismi. Pozeral som sa na ten jej bicykel a vravel som si: Bože, na čom to jazdí. No nejako sa mi to zapáčilo a prišiel som tomu na chuť, že človek si zo starej kostry poskladá bicykel,“ spomína. Nápad bol na svete, iba ho zrealizovať.

Ján Šifra má, ako inak, „premiestňovač“ z vlastnej dielne.

Ján Šifra má, ako inak, „premiestňovač“ z vlastnej dielne.