O škandály a hanebné okamihy nebola na olympiádach nikdy núdza.

Ekeicheria bol posvätný mier, ktorý zachovávali v starovekom Grécku v čase, keď sa v Olympii konali športové hry. Je to zároveň jeden z ideálov, ktorý sa v novodobej histórii olympiád nikdy nepodarilo uskutočniť. Ba čo viac, nielenže sa v období ich konania ešte žiadny vojnový konflikt neprerušil, ako to bývalo zvykom v antických časoch, ale dokonca samotné hry im museli už trikrát ustúpiť. Prvá svetová vojna „zrušila“ olympiádu v roku 1916, ktorú mal hostiť Berlín, čínsko-japonská vojna sa zasa „postarala“ o presunutie OH 1940 z Tokia do Helsínk, no nekonali sa napokon ani tam. Dôvodom bola tzv. Zimná vojna medzi Sovietskym zväzom a Fínskom a takisto druhá svetová vojna, ktorá znemožnila aj konanie hier v roku 1944.

Nechceme vás!

Nebol to jediný dosah konfliktov na hry. Siedme mala pôvodne v roku 1920 hostiť Budapešť, ale keďže Rakúsko-Uhorsko, hoci v tom čase už neexistujúce, bolo vo vojne spojencom Nemcov, presunuli ich do belgických Antverp. Tejto olympiády sa zároveň nesmeli zúčastniť športovci z Nemecka, Rakúska, Maďarska, Bulharska a Turecka, teda z tzv. ústredných mocností zodpovedných za štvorročný ozbrojený konflikt. Pre Nemcov platil zákaz ešte aj na nasledujúcu olympiádu a takisto, spolu s Japoncami, nedostali pozvánku ani na prvé hry po druhej svetovej vojne. Politika apartheidu zase bola dôvodom, pre ktorý sa napríklad nesmeli v rokoch 1964 až 1992 zúčastniť olympiád reprezentanti Juhoafrickej republiky.

Prečo tieto prípady spomíname? Na jednej strane sa nám môže zdať spravodlivé, že športovcom reprezentujúcim krajiny, ktoré sa nejakým spôsobom previnili, neumožnil Medzinárodný olympijský výbor štart na hrách. Lenže na druhej strane medzi myšlienkami, ktoré zakladatelia novovekých olympiád presadzovali, boli aj také, že ide o súťaže jednotlivcov a družstiev, nie štátov, a že hry nemajú byť len dejiskom športových súbojov, ale tiež symbolom svetovej solidarity a tolerancie...

Olympijské hry, ktoré v roku 1980 hostila Moskva bojkotovali USA a niektoré západné štáty, východ sa rovnako revanšoval o štyri roky pri hrách v Los Angeles.

Olympijské hry, ktoré v roku 1980 hostila Moskva bojkotovali USA a niektoré západné štáty, východ sa rovnako revanšoval o štyri roky pri hrách v Los Angeles.