Vie, o čom hovorí, pretože ako lekárka z organizácie Lekári bez hraníc prebrázdila čierny kontinent a Áziu, kde pomáhala tamojším pacientom. My sme sa s ňou rozprávali o tom, či by sa k nám mohli vplyvom globálneho otepľovania dostať vlasovce a iné nepríjemné tropické suveníry. „Nemyslím si, že by nám momentálne vplyvom otepľovania hrozil výskyt tropických chorôb, ale vždy, keď sa o týchto veciach píše, máme prílev pacientov, ktorí majú pocit, že majú parazity alebo nejakú tropickú chorobu,“ privítala nás.

Červík v oku

Dôvodom bol nedávny prípad slovenského dôchodcu, ktorému očná lekárka vybrala z oka desaťcentimetrového živého červíka, údajne by mohlo ísť o vlasovca očného známeho ako Loa-Loa. Pred časom svet obletela správa aj o Indovi Krishnamurthym (75), ktorý mal v oku až 13-centimetrového živého červíka. India však nie je Slovensko. „Za posledný mesiac som mala dvoch-troch pacientov, ktorí tvrdili, že majú pocit, že im niečo behá v oku. Spravili sme testy a nič sme nezistili. Vlasovce sa totiž vyskytujú najmä v tropických oblastiach, ale malú skupinu nazývanú dirofilárie nájdeme aj v stredomorských krajinách, ako sú Taliansko a Grécko, a ojedinelé prípady boli aj na Slovensku. Vlasovca očného prenášajú na človeka mušky, dirofilárie zasa komáre a červy sa v ľudskom tele vyvíjajú aj niekoľko rokov.

Existuje niekoľko druhov vlasovcov, známy je napríklad medinský červ, ktorý dorastie až do dĺžky jedného metra a z tela ho treba doslova vykrútiť na paličke. Iné vlasovce zasa upchávajú lymfatické uzliny a spôsobujú veľmi nepríjemné zhrubnutie kože a podkožia najmä dolných končatín nazývané aj elefantiáza. Tieto však Slovensku ani náhodou nehrozia, pretože tu nie sú vhodné podmienky. V Afrike sú však pomerne časté,“ zdôraznila MUDr. Alena Koščálová.

Malária z lietadla?

Obavy by sme mohli mať napríklad z chorôb, ako je malária, ale ani to nie je také jednoduché. Túto infekčnú chorobu, ktorej je niekoľko typov, spôsobujú jednobunkové parazity plazmódiá a prenášajú ju samičky komárov rodu Anopheles. Tieto komáre u nás nežijú, a aj keby sa k nám dostali, nemali by čo prenášať. Môžete mať prenášača, no keď nemáte zdroj, je vám na nič. „Z oblastí, kde sa malária vyskytuje, sa vplyvom otepľovania komár posunie maximálne do susedných krajín. Je to však iné, ako keby sa mal presunúť k nám na Slovensko.

To by sem musel niekto priviezť plnú škatuľu komárov a tisíc ľudí chorých na maláriu. Vtedy by sa vytvorili vhodné podmienky na šírenie choroby, pretože jediným zdrojom nákazy je človek. Komár sa napije jeho krvi, nakazí sa. Parazit v jeho tele dozreje, a keď po určitom čase poštípe ďalšieho človeka, nakazí ho chorobou,“ vysvetľuje. Prípadov malárie je na Slovensku veľmi málo, tak do desať ročne. Sú to však ľudia, ktorí si chorobu dovezú z trópov a mnohí z nich sú cudzinci. „Vplyvom cestovania sa môže stať, že sa nejaké komáre k nám dostanú, ale je to veľmi zriedkavé, pretože lietadlá sa dezinfikujú. Ročne sa v Európe vyskytne niekoľko letiskových malárií, takže oveľa väčšiu šancu máte, že v lietadle chytíte nádchu z klimatizácie.

Ak sa dáte zaočkovať a nebudete piť vodu z vodovodu, prinesiete si domov pekné spomienky.

Ak sa dáte zaočkovať a nebudete piť vodu z vodovodu, prinesiete si domov pekné spomienky.