Pristávame na dráhe nairobského letiska Jomo Kenyatta International Airport pomenovaného po prvom premiérovi a zakladateľovi kenského národa. Sedím v lietadle a netuším, že obraz Afriky vytvorený romantickými televíznymi príbehmi sa vôbec nepodobá na blížiacu sa skutočnosť rovníkovej Kene. Príroda je krajšia a úchvatnejšia, chudoba drsnejšia a extrémnejšia.

Kilimandžáro, safari a parky

Osobitosťou Kene sú národné parky, ktorých je vyše štyridsať. K najznámejším patria parky Masay Mara, Tsavo a Amboseli pod najvyšším vrchom Afriky Kilimandžárom. Najvyšší bod hory leží síce na území Tanzánie, ale výhľad naň je krajší z kenskej strany. Prvá noc v koloniálnom stane z celtoviny v Satao Elerai Campe s výhľadom na horu je niečo, čo vám vyrazí dych. Vstával som o štvrtej ráno, aby som si bol istý, že nezmeškám východ slnka a jeho dotyky na zasneženej čiapočke vrcholu 5 895 m vysokej hory. Slovo Safari je z arabského ‚safar‘, čo znamená cesta. V domácej swahilčine sa ním dnes označuje cestovanie. Safari boli pôvodne poľovačky bohatých.

K známym lovcom divokej zveri patrili králi, ale aj Ernest Hemingway. Safari je kúzelné, ale aj drsné divadlo. Nasadám do džípu trikrát denne, aby som so skupinou šiestich účastníkov pozoroval divoký svet len na metre vzdialený od auta. Nikdy pritom neviete, aký zážitok vás čaká a čo práve dnes uvidíte. Pri vstupe do Národného parku Tsavo nás pred bránou vítali Masajovia ponúkajúci suveníry a päťdesiat metrov za vchodom voľne sa potulujúci prvý slon. Naše nadšené pobehovanie a fotenie domáci sprievodcovia nestíhali zastaviť a ich anglické pokriky – „on nie je v zoo, on vás môže napadnúť“, sme nezodpovedne ignorovali.

Byť pár metrov od slonieho stáda je nezabudnuteľný zážitok.

Byť pár metrov od slonieho stáda je nezabudnuteľný zážitok.