Prvá zastávka v okolí, ktoré kedysi ovládal tento zbojník, nemôže byť nič iné ako Sherwoodsky les v kraji Nottinghamshire v Anglicku. Jeho sláva žije hlavne v spojitosti s legendárnym zbojníkom. Toto zelené územie sa postupne zalesňovalo už od čias ľadovej doby. Dnes sa les zredukoval na 423 hektárov v blízkosti dediny Edwinstowe. Je pozostatkom loveckého revíru, ktorého meno pochádza zo slov shire woods (krajské lesy). V minulosti sa rozprestieral na niekoľkýchsusediacich grófstvach. Časť lesa s názvom Nottinghamshire County Council otvorili v roku 1969 verejnosti ako krajský park. V roku 2002 časť Sherwoodskeho lesa vyhlásili za chránenú oblasť, pretože obsahuje veľmi staré vzácne duby.

Tisícročný dub

Do Sherwoodu ročne pricestuje viac než pol milióna turistov z celého sveta. Ich počet vždy stúpne po odvysielaní filmu alebo seriálu s ich historickým hrdinom. Každé leto pre návštevníkov parku počas jedného týždňa dokonca pripravujú Festival Robina Hooda, kde sa doslova prenesú do stredovekej atmosféry a „stretnú sa“ s hlavnými postavami legendy o slávnom zbojníkovi. Pred vstupom do samotného lesa nájdu turisti vyhľadávané a veľmi navštevované Sherwoodske lesné umelecké a remeselnícke centrum a priamo v lese nájdete umelo vytvorenú dedinku s pár domčekmi, ktoré slúžia ako návštevnícke centrum, múzeum, reštaurácia či toalety.

Jedna z najväčších atrakcií Sherwoodskeho lesa je Major Oak – starobylý dub, ktorý bol podľa miestnych legiend hlavnou skrýšou Robina Hooda. Starý masívny obrí dub, ktorého vek odhadujú od 800 do 1 000 rokov, musí mať už od viktoriánskej éry podopreté konáre kovovou konštrukciou, aby sa nezlomil. V roku 1998 miestna spoločnosť vzala odrezky z duba Major Oak a začala pestovať klony tohto slávneho stromu s úmyslom poslať mladé stromčeky do veľkých miest celého sveta. V roku 2005 zaradili strom Major Oak v televíznom programe BBC medzi sedem prírodných divov. Dedina Edwinstowe vzdialená od Nottinghamu 90 míľ je vstupnou bránou do Sherwoodskeho lesa a zároveň domovom legendárneho Robina Hooda.

Socha Robina Hooda s Malým Johnom vo Visitor Centre v Sherwoodskom lese.

Socha Robina Hooda s Malým Johnom vo Visitor Centre v Sherwoodskom lese.