Pod pojmom najvyššia hora sveta si predsa každý okamžite predstaví Mount Everest, a kde by sa tam nejaké teleskopy nabrali?

Samozrejme, o Everest nejde. Ešte jedna hora má totiž oficiálny titul tej najvyššej. Je to havajská Mauna Kea, ktorá má titul najvyššej hory sveta pri meraní od úpätia. Hoci má tento vrch výšku „len“ 4 206 metrov nad morom, od svojho úpätia ležiaceho šesť kilometrov pod hladinou oceánu narastá na úctyhodných 10 203 metrov. A to už je výška, ktorá si titul naj určite zaslúži.

Iný Hawai’i

Mauna Kea do zaužívanej predstavy Havaja nezapadá. Klasické obrázky z tohto ostrovného štátu najčastejšie ukazujú palmy a pláže, surferov a tanečnice Hula. A predsa, na Big Islande, najväčšom havajskom ostrove, stoja dva gigantické vulkány Mauna Kea a Mauna Loa. A zatiaľ čo je Mauna Loa prostredníctvom bočného vulkánu Kilauea stále aktívna, Mauna Kea preukázala poslednú aktivitu zhruba pred 4 500 rokmi. Hoci to z geologického hľadiska nie je veľa, jej vrchol sa považuje za bezpečné miesto. Natoľko bezpečné, aby tu mohli stáť najväčšie svetové teleskopy.

Na vrchole Mauna Kea sa nachádza viac než desať teleskopov.

Na vrchole Mauna Kea sa nachádza viac než desať teleskopov.