Práve ste sa vrátili z územia Mayov v Guatemale. Našli ste niečo nové?

Áno a máme sa čím pochváliť. Podarilo sa nám nájsť dve nové mayské mestá. Z toho jedno veľké, doteraz absolútne neznáme centrum. Keď si predstavíte Bratislavu ako známe slovenské centrum a k nemu svojím významom a veľkosťou prirovnáte iné slovenské mestá, tak sme v rámci mayského systému kráľovstiev našli niečo ako doteraz neznáme kráľovstvo porovnateľné s Nitrou a k nej priľahlým okresom.

Našli ste aj nápisy, ako sa mesto volalo?

Našli a teraz ich lúštime. Máme názov mesta, miest v okolí a s veľkou pravdepodobnosťou aj mená kráľov. Vy viete rozlúštiť všetko z mayského písma? Základné veci si prečítam. Hoci 30 percent písma stále nepoznáme, na Slovensku máme najrozvinutejšie čítanie mayského písma v strednej Európe, ale aj širšom okolí, napríklad robíme viac a lepšie než Francúzi alebo Taliani. Ale na lúštenie úplne nových vecí treba veľký medzinárodný tím ľudí, v ktorom každý vie niečo iné.

Keď niečo v džungli nájdete, ako to vyzerá? Napríklad také mesto?

Nájdeme zvyčajne zvláštne stromy, „nepravé“ kopce. Hľadáme aj podľa druhu rastlín či zvierat. Lebo na ruinách rastú určité špecifi cké druhy stromov. Na ne chodia určité živočíchy, ktoré sa živia ich plodmi. Keď vyhľadávame tieto živočíchy alebo ideme podľa ich zvuku, tak nájdeme stromy, ktoré uprednostňujú vápennú pôdu a tá je zvyčajne práve na mieste ruín. Pri hľadaní sa orientujeme aj podľa vody. Lebo tam, kde Mayovia založili mesto, musel byť vodný zdroj. Keď prieskumná čata niečo nájde, zorganizujeme expedíciu – veľkú karavánu zloženú z expertov na vykopávky, expertov na nápisy, robotníkov, nosičov, ozbrojencov atď.

Prieskumné autá projektu SAHI často zapadávajú v neprístupnom teréne džungle.

Prieskumné autá projektu SAHI často zapadávajú v neprístupnom teréne džungle.