Prekvapilo ho, keď sa dozvedel, že ho do filmu chce ako herca.

Vo filme Eštebák sa nakoniec ocitol aj so svojím mladším bratom Markom a scenár ich súrodenecký vzťah zachoval. Martin hrá totiž pesničkára, ktorý zradí svojho brata kňaza. Hoci pôvodne tieto roly mali obsadiť naopak. No rozhodli Martinove dlhé vlasy, ktoré by si ako kňaz musel dať ostrihať. Takto sa nožničkám vyhol. „I keď dlhé vlasy sa v období po vpáde ruských vojsk tiež veľmi netolerovali. Ale kým režim zovrel svoje kliešte a ľudia prestali voľne dýchať, tak to nejaký čas ešte trvalo,“ vysvetľuje Martin.

Ako pionier neobstál

Na toto komplikované a rozporuplné obdobie ľudskej histórie si sám príliš nepamätá. Keď režim padol, mal 11 rokov. „Spomínam si len na to, ako na mňa divne pôsobili uniformy a pionierske rovnošaty, pozdravy a kolektivizovanie. Hoci aj ja som bol pionier, no vôbec nie aktívny. Dokonca ma vyhodili z pionierskeho tábora, na ktorý som potom viac už nemohol chodiť.“ Ako dieťa bol totiž vzdorovitý.

„Vyplývalo to z toho, v akej rodine som vyrastal. V podstate to bolo medzi samými dospelými, čo ma naučilo inému spôsobu uvažovania. A to mi na gymnáziu robilo problémy. Nerozumel som, prečo sa musím učiť niektoré veci, ktoré ma nenapĺňajú. A tak ma z jednej školy vyhodili a druhú som ledva dokončil,“ priznáva. Ako dieťa úspešného herca však nemal pri ďalšom rozhodovaní príliš na výber, kam sa jeho život bude uberať. Genetická výbava a detstvo strávené v divadle medzi kulisami ho doviedli k štúdiu dramaturgie. „Tak je to na Slovensku: volám sa Geišberg a to mi do života prinieslo kopu výhod aj nevýhod. Ale vďaka tomu som mal vždy blízko k divadlu a hudbe. Hoci na prednáškach som príliš neobsedel. Ja už som počas školy robil a lepil plagáty v Divadle a.ha, pracoval som ako kulisár, robil hudbu do predstavení,“ spomína si.

Martin najprv svojho otca na koncertoch len sprevádzal, dnes vystupuje aj sám.

Martin najprv svojho otca na koncertoch len sprevádzal, dnes vystupuje aj sám.